Czy drewniane zabawki są dobre dla dzieci ?

 • Napisane 1 sierpnia 2013 o 02:58

WARSZAWSKIE MAMY

W sklepach coraz więcej pojawiło się drewnianych zabawek dla dzieci. Klocki, kolejki, puzle, układanki, do ciągnięcia na sznurku i pchania patyczkiem- to wszystko możemy znaleźć na półkach supermarketów lub innych sklepów z asortymentem dziecięcym. Proste w wykonaniu, bezpieczne.                                     

Czy warto zatem kupować je swoim pociechom ?

Otóż, prostota tych zabawek jest inaczej pojmowana przez dzieci niż przez dorosłych. To, że zabawka wymaga popchnięcia, jak pociąg, pociągnięcia za sznurek, jak ptaszek z ruchomymi skrzydłami, albo ułożenia, jak klocki, daje dziecku możliwość poznania systemu zależności pomiędzy czynnością (akcja) a jej efektem (reakcja). Pozornie proste czynności uczą dziecko logicznego myślenia oraz rozwijają jego motorykę.

No i jak wiadomo, małemu  dziecku pozbawionemu  nadmiernej ilości dodatkowych bodźców w stylu – migających lampek, dużej ilości elementów łatwiej jest się skoncentrować.

Zalety drewnianych zabawek:
 • są przyjazne dla środowiska
 • ładny wygląd
 • wytrzymałość
 • przyjemność w dotyku, , mają swoją niepowtarzalną fakturę, są „ciepłe”, mają neutralną temperaturę, podczas gdy te plastikowe są w dotyku zimne
 • mają przyjemny zapach drewna
 • wbrew pozorom łatwo można je utrzymać w czystości
 • są zdrowe, nie wywołują reakcji alergicznych i nie zawierają szkodliwych substancji
 • lepszy wpływ na rozwój dziecka – dzięki swojej prostocie bardziej stymulują pobudzając dziecięcą wyobraźnię, umysł oraz ciało
 • większy potencjał – można je zastosować w wielu zabawach

Przedstawiam Wam jedne z ciekawszych, które można zakupić w sklepach z takim asortymentem:

Komentarze (6) do Czy drewniane zabawki są dobre dla dzieci ?

 1. ~Maciek pisze:

  Co to znaczy, że zabawki „pachnął”?

  • warszawskie.mamy pisze:

   Dziękujemy za zlokalizowanie literówki :) Mianowicie chodziło nam o użycie stwierdzenia : PACHNĄ :) literka „ł” wdarła się tam przez przypadek :) A żeby nie budzić kolejnych wątpliwości to dopisałam, że chodzi o naturalny zapach drewna :) Pozdrawiam i zapraszam do ponownej konwersacji… ;)

 2. ~NieNegujeAle pisze:

  ładny wygląd – no tak inne zabawki tego nie mają
  przyjemność w dotyku – tu też można się kłócić
  zapach zapachowi nie równy
  w dzisiejszym świecie nic nie jest pewne
  co do wpływu na rozwój dziecka – jest taki sam jak wszędzie

  • warszawskie.mamy pisze:

   Mówiąc o ładnym wyglądzie autor chciał uwypuklić tą zaletę biorąc pod uwagę prostotę z jaką są one wykonane. Sztuką jest zrobić coś z niczego :)
   No i wydaje mi się, że miło jest bawić się zabawką której końce nie posiadają ostrych krawędzi. Pozdrawiam

 3. ~Monika pisze:

  Odkupiłam dla bąbelka używanego drewnianego smoka – pchacza. Identyczny jak ten ze zdjęcia. Bardzo mi się podobał. Mały zaczynał chodzić i miał ogromną frajdę z zabawki. Jego uśmiech był bezcenny. Zabierałam ją na spacery i w gości do innych. Robił furorę, inne maluchy też się nim bawiły. To był dobry zakup :) Zabawka ma jedynie lekko przytartą buzię smoka, jest bezpieczna i kolorowa. Sprawna. Pewnie jeszcze nie jednemu dziecku posłuży.

Dodaj komentarz