NIEMOWLAK W PODRÓŻY SAMOLOTEM

  • Napisane 18 stycznia 2014 o 04:31
Podróż samolotem z niemowlęciem nie musi być wcale straszną udręką!
Wystarczy, że się do niej dobrze przygotujemy.

Noworodki, które nie skończyły tygodnia, nie mogą latać samolotem, ponieważ ich układ oddechowy i układ krążenia są jeszcze za słabe. Jeśli podróż nie jest naprawdę konieczna, raczej nie zabieraj na pokład samolotu dziecka, które nie skończyło przynajmniej dwóch miesięcy. Takie maluchy są bardzo podatne na infekcje. A w tak dużym skupisku jakim jest lotnisko, a później samolot ryzyko złapania ich jest największe.

Starannie wybierz lot

Zacznij od wyboru najlepszego połączenia. Najlepszego dla dziecka, czyli bezpośredniego, albo z możliwie najmniejszą liczbą przesiadek. Warto zdecydować się na lot wieczorny, wtedy niemowlę prawie na pewno prześpi cały lot. Zabierz ze sobą ulubiony kocyk, pieluszkę ( jeśli maluszek jest do niej przyzwyczajony ) jednym słowem wszystko to, co zapewni mu poczucie bezpieczeństwa. Różnica ciśnień po starcie samolotu i zatykanie uszek, może zaniepokoić dziecko – wtedy najlepiej nakarm go piersią. Podczas połykania pokarmu odetkają mu się uszy.

Poznaj swoje prawa

Niemowlęciu do dwóch lat nie przysługuje osobne miejsce w samolocie – podróżuje na kolanach opiekuna. Nie możesz też zabrać dla dziecka osobnego bagażu. Większość linii lotniczych (niechlubnym wyjątkiem jest Ryanair) pozwala osobom podróżującym z dziećmi wejść na pokład jako pierwszym. Oznacza to, że możesz spokojnie wybrać miejsce, umieścić bagaż podręczny w luku nad głową i uniknąć tłoku. Masz prawo zabrać bez dodatkowych opłat składany wózek lub fotelik samochodowy, który zostawiasz przy samym wejściu do samolotu i odbierasz w tym samym miejscu po podróży. To wygodne rozwiązanie – oznacza, że nie musisz dźwigać malucha przez cały czas od odprawy bagażowej do wejścia na pokład tylko spokojnie transportujesz go w wózeczku. Zaraz po wejściu na pokład samolotu możesz poprosić obsługę o podgrzanie jedzenia dla dziecka, albo o gorącą wodę do przygotowania posiłku. Linie lotnicze zapewniają też akcesoria do pielęgnacji, poduszki i specjalne łóżeczka na dłuższych trasach oraz drobne zabawki w prezencie dla malucha, w łazienkach znajduje się także przewijak , jednak na te udogodnienia nie możesz liczyć, jeśli korzystasz z tanich linii lotniczych.

A czy Wy lataliście już ze swoimi pociechami ??? Jakimi liniami i które z nich oferowały najlepsze warunki podróży z niemowlakiem ? Zapraszam do udziału w dyskusji :)

Dodaj komentarz