WSZYSTKO O MLEKU W PROSZKU

  • Napisane 5 sierpnia 2013 o 05:11

 WSZYSTKO O MLEKU W PROSZKU

Przez pierwsze miesiące życia maluch zjadając mleko Twoje albo modyfikowaną mieszankę , czerpie z niego wszystkie składniki potrzebne do rozwoju.

JAKIE MLEKO PODAĆ MIESIĘCZNEMU DZIDZIUSIOWI ?

Jeśli nie możesz karmić piersią, nie wybieraj sama mleka dla tak malutkiego dziecka. Porozmawiaj na ten temat z pediatrą aby pomógł Ci dobrać odpowiednie.

CZYM MLEKO POCZĄTKOWE RÓŻNI SIĘ OD NASTĘPNEGO ?

Mleko początkowe, oznaczane cyfrą 1, jest robione na bazie mleka krowiego, jednak bardzo mocno zmodyfikowanego – po to, by było jak najbardziej zbliżone składem do mleczka mamy. Zmienia się w nim proporcje białek, węglowodanów, rodzaj tłuszczów, ilość witamin oraz składników mineralnych. Dziecko po skończeniu 6 miesięcy powinno pić następne mleko nr.2 . Jego bazą też jest mleko krowie, również mocno zmienione, ale jednak w mniejszym stopniu niż mleko początkowe. Skład mieszanki następnej jest bardziej dostosowany do potrzeb starszego niemowlęcia.

CZY MOGĘ SAMA ZMIENIĆ DZIECKU MIESZANKĘ ?

Jeśli to nie jest konieczne, lepiej tego nie robić. Dziecko szybko przyzwyczaja sie do smaku określonej mieszanki, każda zmiana może być dla niego nieprzyjemna i spowodować dolegliwości ze strony układu pokarmowego np. bóle brzucha, ulewania.

CO TO JEST MLEKO HA ?

To mleko hipoalergiczne. Podaje sie je dzieciom, które są zagrożone alergią pokarmową ( ale nie mają jeszcze ich objawów ). Białko krowiego mleka zostało w nim tak poszatkowane, że zadziej wywołuje alergie.

PODOBNO MIESZANKI HA NIE SĄ TAK SMACZNE JAK ZWYKŁE MLEKO MODYFIKOWANE ?

Hydroliza sprawia, że mleko traci swoje właściwości uczulające i niestety zmienia też smak. Na szczęście dziecko się do niego szybko przyzwyczaja.

CZY DZIECKO KTÓRE JEST UCZULONE NA MLEKO KROWIE MOŻE PIĆ SOJOWE ?

Tylko wtedy, jeśli przepisze mu je lekarz. Nie zaleca się podawania w pierwszych 6 miesiącach uczulonym na białko mleka krowiego mieszanek sojowych. One także mogą spowodować uczulenie. Mieszanki sojowe są dobre dla malca, który nie toleruje laktozy, czyli cukru mlecznego ( w soi go nie ma ).

CZEMU GOTOWA PORCJA MLEKA NIE MOŻE DŁUGO STAĆ W BUTELCE ?

Bo w mleku szybko rozmnażają się chorobotwórcze bakterie. Nim minie godzina, mleko może wywołać bóle brzucha i biegunkę.

3 DODATKI, KTÓRE MOŻE ZAWIERAĆ MIESZANKA

AR -  tak opisuje się mleko antyrefluksowe, dla dzieci, którym często się ulewa. Znajdują się w nim substancje zagęszczające np. mączka chleba świętojańskiego, kleik ryżowy lub skrobia ziemniaczana.

PRO albo PROBIOTYCZNE, BIFIDUS, PLUS - to mleko zawierające dodatek probiotyków, czyli dobrych bakterii, m.in. wspomagających odporność.

LC-PUFA, LIPIL - to mleko z dodatkiem kwasów omega-3. Wspomaga ono rozwój mózgu i układu nerwowego.

1 komentarz do WSZYSTKO O MLEKU W PROSZKU

  1. ~Beata pisze:

    Moja córcia pije Bebilon HA 2, ale niebawem przechodzimy na zwykły :) Ma niecały roczek. W pierwszym miesiącu życia występowały u niej reakcje alergiczne na mleko, ale już jest w porządku. Pięknie je serki naturalne i twarożki z owocami (np HIPP lub Gerber), alergii nie ma :)

Dodaj komentarz